Використання теплових насосів у готельних проектах
Готельний комплекс є дуже складною структурою, що складається не тільки з апартаментів, але й цілої низки допоміжних об’єктів. Пральня, кухня, ресторан, сауна, басейн, адміністративні споруди, майстерні, холи, технічні об’єкти є незамінними атрибутами будь-якого великого готелю. Саме тому дуже важливо при будівництві готельного комплексу підібрати найбільш оптимальну систему кліматичного контролю, здатну постійно обслуговувати цілу масу різноманітних об’єктів з індивідуальними параметрами.
Використання теплових насосів у готельних проектах дуже актуальне, тому що дозволяє вирішити цілу низку завдань, пов’язаних з опаленням та кондиціюванням об’єкта. Серед перспективних напрямів використання теплових насосів у готелях можна виділити такі:
— Утилізація енергії, тобто найбільш ефективне використання тепла, що відводиться (відпрацьованого), що виникає в процесі функціонування об’єкта;
— максимальне використання тепла, взятого з навколишнього середовища (особливо актуальне при видаленні об’єкта від центральних магістралей тепло газопостачання).
Перший фактор передбачає використання теплових насосів, підключених до кільцевої системи кондиціювання. В основі даної схеми закладено застосування теплових насосів, здатних відбирати тепло з приміщень і передавати його в загальний водяний контур будівлі, або навпаки обігрівати об’єкти за рахунок використання теплової енергії води кільцевого контуру.
Як кліматичні прилади в подібних схемах використовуються теплонасосні установки типу вода-повітря, які монтуються у всіх приміщеннях готельного комплексу, що передбачають перебування людей. До складу такого ТН входить сам холодильний агрегат, з 4-х ходовим вентилем (для можливості перемикань режимів роботи «тепло-холод») і осьовий вентилятор, що подає повітряну суміш заданої температури до приміщення.
Принцип роботи кільцевої схеми з використанням теплових насосів ось у чому. До теплообмінника вода-фреон кожного теплового насоса підключається загальний водяний контур. Залежно від потреб користувачів включається режим обігріву або кондиціювання. При цьому ТН або відбирає теплову енергію з кільцевого контуру або віддає її в загальну систему. Теплообмінник фреон-повітря розподіляє отриману від холодильного агрегату енергію приміщення за допомогою потоку повітря, що нагнітається вентилятором. Вода в кільцевому контурі постійно циркулює під дією відцентрового насоса, а для посилення ефективності теплообміну та стабілізації температури теплоносія на початку контуру монтується велика накопичувальна ємність. Для підтримки температури теплоносія на необхідному рівні у подібній схемі передбачено встановлення спеціальних градирень закритого типу. Ці елементи обладнуються системами зрошення, підігріву та вентилювання. При необхідності, в холодну пору року, до градирні може підключатися теплоносій із централізованої магістралі.
Кільцеві схеми з тепловими насосами успішно зарекомендували себе під час використання у великих готельних комплексах завдяки наступним перевагам. По-перше, за допомогою представленого методу значно підвищується продуктивність системи, її ефективність та економічність. З’являється можливість одночасно постачати споживачів різними видами теплової енергії, як би перерозподіляючи її від одних користувачів до інших (наприклад, здійснюється кондиціювання номерів та нагрівання води в басейнах; робота ГВП та охолодження морозильних камер тощо).
Причому все це виконується в автоматичному режимі з мінімальною участю людини. По-друге, подібне використання теплових насосів у сучасних готелях дозволяє на кожному окремому об’єкті отримати необхідну температуру в широкому діапазоні. По-третє, завдяки вказаному методу зменшується навантаження на вентиляційну мережу. Також необхідно відзначити, що водяний контур теплових насосів абсолютно не потребує теплоізоляції, оскільки має робочу температуру в межах від 18 до 30 °С. Крім цього, використання теплонасосів у системах опалення та кондиціонування великих готельних комплексів є абсолютно безпечним і нешкідливим.
Для невеликих готелів та міні готелів підходящим варіантом зможе стати використання теплових насосів, які відбирають теплову енергію від зовнішніх відновлюваних джерел. Грунт, вода, повітря – можуть служити для трансформації тепла та оптимального функціонування всіх кліматичних систем. Особливо це актуально для споруд значно віддалених від розвиненої інфраструктури, що дозволяє виключити початкові витрати на прокладання комунікацій. А для готелів, мотелів, санаторіїв, дитячих оздоровчих закладів та інших об’єктів туристичної спрямованості, розташованих у заповідних зонах та природних куточках, такі рішення можуть бути рекомендовані як найвідповідніші з усіх позицій.